ناحیه اصلی منو
ناحیه منو
امروز : جمعه, ۱ تیر , ۱۴۰۳ ، ساعت : ۱۱:۰۵
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده > با واگذاری معادن، فاجعه زیست محیطی در انتظار هرسین است

با واگذاری معادن، فاجعه زیست محیطی در انتظار هرسین است

مخالفت با اقدام یک شرکت خصوصی در گلچین کردن معادن کرمانشاه- بیستون نیوز- یک شرکت خصوصی در تلاش است که 9 معدن مستعد قیرطبیعی و سنگ تزئینی استان کرمانشاه را در ازای هزینه‌ای که برای مطالعات ...

مخالفت با اقدام یک شرکت خصوصی در گلچین کردن معادن

کرمانشاه- بیستون نیوز- یک شرکت خصوصی در تلاش است که ۹ معدن مستعد قیرطبیعی و سنگ تزئینی استان کرمانشاه را در ازای هزینه‌ای که برای مطالعات در استان کرده است، در اختیار بگیرد اما مدیران کرمانشاه با این درخواست مخالف کردند.

به گزارش خبرنگار بیستون نیوز،  مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه روز دوشنبه در نشست شورای معادن استان کرمانشاه از آزادسازی پهنه معدنی اسلام‌آبادغرب از فروردین امسال خبر داد و گفت: تاکنون ۵۰ فعال بخش خصوصی اقدام به ثبت محدوده (معدن) در این پهنه کرده‌اند.
محسن دارابی افزود: پهنه گیلانغرب و هرسین هم تا پایان خرداد امسال آزاد می‌شود و فعالان بخش خصوصی می‌توانند اقدام به ثبت محدوده کنند و از طریق مزایده وارد سرمایه گذاری در این ۲ پهنه شوند.
آنچنان که دارابی بیان کرد: پهنه سنقر در شرق استان کرمانشاه نیز در اختیار ایمیدرو(سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران) است که باید با مذاکره زمینه آزادسازی آن فراهم شود.
او با بیان اینکه ۳۰ درصد کل معادن استان کرمانشاه پهنه است و امکان سرمایه‌گذاری در آن ها وجود ندارد، اظهار کرد: اگر می‌خواهیم در حوزه معادن استان کرمانشاه اتفاقات خوبی بیفتد باید پهنه‌ها را آزاد کنیم تا زمینه ورود سرمایه‌گذاران مهیا شود.
محمدعابد خالدی، رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان هم گفت: این مرکز ۷۰۰ بیکار در استان دارد که آزادسازی پهنه‌ها می‌تواند منجر به فعالیت و اشتغالزایی آنها شود.
آزادسازی پهنه‌های معدنی البته مخالفانی هم بویژه در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی دارد که معتقدند، فعالیت رهاشده و گسترده در کوه‌ها و ارتفاعات بکر استان، سبب تخریب محیط زیست و تاریخ آن منطقه می شود.

**تلاش برای گرفتن معادن قیرطبیعی گیلانغرب
پهنه قیر طبیعی گیلانغرب ۱۲۷۷ کیلومتر مربع وسعت دارد که عملیات اکتشاف آن از ۲ سال پیش توسط شرکت مشاور اکتشاف «صبا میهن» آغاز شد و به تازگی به پایان رسیده است.
شرکت خصوصی سرمایه گذاری صبا میهن با دستور وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت امتیاز اکتشاف پهنه گیلانغرب را بدست آورد و آنچنان که نماینده این شرکت در جلسه امروز گفت، ۵۸۰ میلیون تومان برای پی‌جویی و شناسایی معادن این پهنه هزینه کرده است.
به گفته نماینده شرکت صبا میهن، مطالعات این شرکت نشان می‌دهد که ۵۰ کیلومتر مربع از پهنه گیلانغرب پتانسیل رسیدن به ذخیره قیر طبیعی را دارد.
این ۵۰ کیلومتر شامل ۱۰ محدوده است که شرکت صبامیهن قصد دارد سه محدوده مستعد آن را در ازای هزینه‌ای که برای مطالعات انجام داده، در اختیار و انحصار بگیرد.
ایران ۱۵ درصد از قیر طبیعی دنیا را در اختیار دارد و بیشتر معادن آن هم در استان‌های کرمانشاه، ایلام، لرستان و خوزستان است. مرکز قیرطبیعی کرمانشاه هم گیلانغرب است.
قیر طبیعی استان علاوه بر صادرات به چین، در صنعت ایزوگام و عایق‌‌بندی کشور استفاده می‌شود.

**کشف ۹ معدن سنگ جدید در هرسین
پیگیری و شناسایی پهنه اکتشافی سنگ تزئینی هرسین هم به شرکت «آتین معدن میدیا» واگذار شده؛ شرکتی که البته زیرمجموعه صبا میهن است.
پهنه هرسین ۱۱۰ کیلومتر مربع وسعت دارد که شرکت آتین معدن ۹ محدوده آن را به وسعت هفت کیلومتر مربع مستعد اکتشاف دانسته و قصد دارد از این تعداد ۶ محدوده را به عنوان نقاط امیدبخش در اختیار بگیرد.
معادن سنگ تزئینی هرسین شامل سنگ مرمریت کرم رنگ است که در نما و کف ساختمان کاربرد دارد و به دلیل کیفیت و زیبایی آن، مشتریان زیادی در سراسر کشور دارد؛ تقریبا هم صادرات سنگ هرسین به صورت خام و بدون فرآوری است.

**مدیران استان: مخالفیم
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه در واکنش به تلاش شرکت صبامیهن برای تصاحب بهترین معادن پهنه‌های گیلانغرب و هرسین گفت: ما هنوز با درخواست این شرکت موافقت نکرده‌ایم.
به گفته دارابی «شرکت های مشاوره اکتشاف می‌توانند حداکثر ۲۵۰ کیلومتر مربع یا یک محدوده معدنی را در ازای مطالعات خود در اختیار بگیرند که نظر بر همان یک محدوده است.»
در ادامه استانداری کرمانشاه سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه معادن استان را مثبت توصیف کرد و گفت: اگر صبا میهن چند سال پیش اقدام به مطالعه و اکتشاف نمی‌کرد، شاید ما امروز باید این کار را شروع می‌کردیم.
او در عین حال تصاحب مستعدترین محدوده‌های گیلانغرب و هرسین در ازای هزینه مطالعات را نوعی «رانت» دانست و گفت: هزینه‌ای که صبامیهن و زیر مجموعه آن برای انجام مطالعات کرده‌اند، زیاد نیست و طبعاً یافته‌های آنها نمی‌تواند عمقی و همه جانبه باشد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه هم در این باره اظهار کرد: برای مطالعه پهنه وسیع گیلانغرب فقط حدود ۶۰۰ میلیون تومان هزینه شده و این یعنی این مطالعات اصولی و عمقی نبوده است.
مهرداد سالاری با اشاره با تلاش صبا میهن و زیرمجموعه آن برای در اختیار گرفتن مستعدترین بخش پهنه‌ها به جای هزینه مطالعات، گفت: شرکتی که در زمینه مطالعات فعالیت دارد حتما نمی‌تواند در اجرا هم قوی باشد.
دیگر منتقد چارچوب مطالعات صبامیهن رئیس نظام مهندسی معدن استان کرمانشاه بود که گفت: مطالعات پهنه گیلانغرب با آن همه وسعت آن هم تنها با حدود ۶۰۰ میلیون تومان هزینه نمی تواند دقیق باشد و برای به دست آوردن یافته‌های علمی از این پهنه نیاز به حدود ۵۰ میلیارد تومان هزینه است.
نماینده صبا میهن هم در واکنش به این انتقادها گفت که مطالعات ما در کلیات و عرصه بود و برای کسب اطلاعات از عمق پهنه نیاز به مطالعات جدید است.

**انتقاد استاندار از بسته بودن دست استان
مدیرکل صمت استان کرمانشاه پس از انتقادهایی که به نتیجه مطالعات شرکت صبا میهن و زیرمجموعه آن شد، گفت: مرجع تایید و ناظر مطالعات حوزه معادن استان کرمانشاه وزارت صمت است.
استاندار کرمانشاه هم پس از اینکه متوجه شد استان در حوزه معدن اختیار محدودی دارد، گفت: وزیر صمت در سفر اخیر خود به استان گفت که اختیارات حوزه معدن را به استان‌ها واگذار کرده اما گویا این موضوع صحت ندارد.

**تصویب نامه‌نگاری با وزیر و معاون اول رئیس جمهوری
در پایان نشست امروز شورای معادن استان کرمانشاه مصوب شد که پهنه هرسین و گیلانغرب حداکثر تا پایان خرداد امسال آزاد شود.
اعضای شورای معادن همچنین مصوب کردند که اداره کل صمت اختیارات حوزه معادن استان را که در انحصار وزیر صمت است، مشخص و با وزارتخانه نامه‌نگاری کند تا این اختیارات به استان تفویض شود و اگر وزیر از این کار خودداری کرد، استانداری موضوع را از طریق معاون اول رئیس جمهوری پیگیری کند.
دعوت از ایمیدرو برای حضور در جلسه بعدی شورای معادن استان و ارائه گزارش درباره پهنه سنقر، دیگر مصوبه نشست امروز بود.
استان کرمانشاه هم اکنون ۱۲۵ معدن فعال و ۱۰۰ معدن غیرفعال دارد که ظرفیت بزرگی برای ایجاد اشتغال و رونق کسب و کار است اما تاکنون در اقتصاد استان نقش زیادی نداشته‌اند.
استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت، ۱۴ شهرستان و ۲ هزار و ۶۰۰ روستا دارد.

کوه زرین نماد شهر هرسین

منبع،خبرگزاری ایرنا کرمانشاه

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید